Očkování seniorů proti COVIDU

centrální registr očkování proti COVID-19

Očkování seniorů proti COVIDU

Nejprodávanější zboží:

    
České roušky 50 ks České FFP2 respirátory Antigenní RychloTEST  Angigenní test ze slin  
České roušky a FFP2 respirátory

Očkování seniorů nad 70 let proti COVIDU

Manuál pro milion osob. Jak proběhne očkování učitelů a seniorů nad 70 let

Více než milion lidí se může od 1. března zapojit do dalšího očkování proti koronaviru. Vakcín by se měli dočkat jak pedagogové, tak senioři starší sedmdesáti let. Do očkování se má zapojit i 3500 praktických lékařů.

Přípravy vrcholí, ladí se poslední detaily. MF DNES měla možnost seznámit se s chystanými plány. Klíčovým dnem před spuštěním dalších rezervací v Centrálním rezervačním systému bude pátek. Právě v ten den mají totiž proběhnout zátěžové testy celého systému. Tak, aby v den spuštění nespadl, případně, aby nedošlo k jiným chybám. Poté by pak už nic nemělo bránit tomu, aby se vše odstartovalo. A to dokonce s předstihem.

Praktičtí lékaři by měli aktivně kontaktovat seniory, kteří ještě v registračním systému nejsou.

Vzhledem k tomu, že v březnu by se měli vracet do školních lavic další studenti, preferují podle informací MF DNES kraje, ale i ministerstvo školství, aby se s očkováním pedagogů a nepedagogických pracovníků začalo co možná nejdříve.

„Pokud zátěžové testy dopadnou dobře, je v plánu, že začne registrace učitelů už v sobotu, aby vlastní očkování mohlo začít v pondělí,“ řekl člověk obeznámený s plánem dalšího očkování.

Podle odhadů by učitelská skupina, která i s nepedagogickými pracovníky čítá na tři sta tisíc lidí, mohla být naočkována do tří týdnů či měsíce.

Pro učitele a další zaměstnance ve školství má být prioritně určena vakcína AstraZenecy.

Pro první vlnu očkování by mělo být k dispozici asi 110 tisíc dávek. „Zhruba šedesát tisíc mají očkovací místa už nyní, dalších padesát tisíc by mělo přijít do konce týdne,“ doplnil zdroj z vlády.

Podle manuálu, do kterého měla MF DNES možnost nahlédnout, by prioritně měli být očkováni zaměstnanci ve školství starší pětapadesáti let a ti, jejichž zařízení nyní fungují. To znamená mateřských škol, speciálních škol, anebo také třeba vyučující prvních a druhých tříd základních škol.

Co se očkování seniorů 70+ týká, pak u nich by registrace měla začít 1. března.

Kdy přesně se budou moci penzisté začít do Centrálního rezervačního systému registrovat, není v tuto chvíli ještě zřejmé. Termín na očkování by jim měl být z očkovacích míst přidělen podle věku, který by u této skupiny měl být určující.

Do očkování seniorů nad sedmdesát let by se od 1. března měli zapojit i praktičtí lékaři. Konkrétně 3500 z nich.

„Praktičtí lékaři by měli primárně očkovat své pacienty,“ píše se v dokumentu k chystané vakcinaci. V praxi by to mělo znamenat, že v systému, do kterého budou praktičtí lékaři zapojeni, uvidí, kteří jejich pacienti byli již očkováni nebo čekají na termín. Těch by si už lékaři všímat neměli. Aktivně by naopak měli kontaktovat ty, kteří ještě v registračním systému nejsou. A těm by měli nabídnout termín očkování ve své ordinaci.

Pravidla pro praktiky Díky zapojení do registračního systému praktičtí lékaři uvidí, kteří jejich pacienti byli již očkováni nebo jsou registrováni.Ze svých dalších pacientů vyberou ty, kteří splňují dané fáze očkování (70+, 80+). Kontaktují je.Zapojení praktických lékařů bude regulováno z úrovně krajů. Ordinace budou zaváženy přímo distributorem.Zaváženy budou primárně ty ordinace, které budou mít nejvyšší počet registrovaných pacientů.Praktičtí lékaři nebudou očkovat lékaře. 

„To, zda nakonec k tomuto očkování dojde, bude ale záležet i na zájmu. Zaváženy asi nebudou ordinace, které budou mít jen třeba dvacet zájemců, ale primárně ty, které budou mít nejvyšší počet registrovaných pacientů. Pro příklad – na balení vakcíny třeba sto,“ upřesnil MF DNES člověk z vlády.

Předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka postup schvaluje. „Ve skupině lidí nad 80 let je padesát procent těch, kteří se ještě nikam nezaregistrovali. Neví si rady se systémem nebo záměrně čekají, až budou mít vakcíny praktičtí lékaři, a nechají se naočkovat u nich,“ řekl MF DNES s tím, že v tuto chvíli je tady ještě část pacientů, která současnému systému úplně uniká.

Šance na aktivnější postup

„Až budeme mít od 1. března do systému přístup, tak uvidíme, kdo z našich pacientů ještě není registrovaný a ani se o to u nás nijak nezajímal. Budeme je tak moct aktivně oslovit,“ uvedl Šonka. A doplnil, že odhadem by v rámci této skupiny mohlo jít o 30 lidí na ordinaci.

Podle pondělních dat bylo v celé populaci zhruba 400 tisícům lidí ve věku nad 80 let aplikováno necelých 205 tisíc dávek. Zhruba 63 600 z toho bylo dávek druhých.

Ne všichni se očkovat chtějí

Česko od začátku očkování dostalo přes 700 tisíc vakcín od Pfizeru, Moderny a AstraZenecy. Vyočkováno bylo bezmála 562 tisíc dávek, nevyočkovaných jich je v tuto chvíli 140 tisíc.

973 tisícTolik lidí ve věku 70–79 let žije v České republice 

Stejně jako u jiných profesí nestojí o očkování ani všichni učitelé. „Já ani nikdo z mých kolegů se nechceme očkovat,“ sdělila například učitelka základní školy Nikola Tomková z Brna. „Proč ne? Protože žiji v demokratické zemi a mám právo se rozhodnout, ať už jde o očkování, transplantaci, darování krve, nebo jakýkoli jiný výkon,“ reagovala na otázku, jaký má k odmítnutí důvod.

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý si v pondělí večer založil pro všechny zaměstnance své školy na téma očkování internetovou anketu. K včerejšímu odpoledni se v ní vyjádřila třetina pracovníků: 63 procent o vakcínu určitě stojí, 21 procent o ni zájem rozhodně nemá, zbytek zatím váhá.

„Když o tom s učiteli mluvím, zájem mají. Je dobře, že budeme přednostně očkováni, protože děti jsou často bezpříznakovými přenašeči a riziko nákazy je od nich tím pádem vyšší,“ řekla MF DNES ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová. Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ockovani-koronavirus-druha-vlna.A210223_204614_domaci_lsv

 

20 Odpovědi

 1. Zdenka Stehlíková, Kojetická 1044, 27711 Neratovice napsal:

  Jsem narozena v roce 1948, ráda bych se přihlásila k očkování proti COVID-19 v místě mého bydliště v Neratovicích.

 2. Jozef Hofman napsal:

  Reklamy moc nepomůžou!!!

 3. Ida Bergerová napsal:

  Jsem z Ústí nad Labem, naše praktická lékařka nebude očkování provádět a na čísle 800876011 se nedá dovolat. Mám kardiostimulátor a chci se dát očkovat , ale nevím kde

 4. Ida Bergerová napsal:

  už jsem napsala ze se v Ústí nad Labem nedá objednat, na čísle 800876011 to neberou a naše praktická lékařka nebude očkovat. Mám kardiostimulátor a chci se dát očkovat.

 5. Ida Bergerová napsal:

  |Jsem z Ústí nad Labem, na lince 800876011to neberou , mám kardiostimulátor a chci se dát očkovat.

 6. Ida Bergerová napsal:

  Už jsem ho vyplnila 2krát

 7. Chci ockovat jsem nad 70 let, cukrovka vys.tlak

  • Iveta Bartúšková napsal:

   Dobrý den, chtěla bych nechat očkovat maminku, 73let, užívá léky na cukrovku, na vyšší tlak, na štítnou žlázu, dle lékařů má zvětšená játra a žlučníkové kameny. V brzké době ji čeká operace šedého zákalu. Maminka je silnější postavy. Kuřačka. Prosím o zprávu do emailu, jak postupovat a kde se registrovat.

 8. Chci ockovat mam nad 70 let cukrovku vys.krevni tlak bytem v plzni

 9. Miroslav Hrnko napsal:

  Dobrý den, prosím zaregistrovat na očkování na Covid 19.Děkuji

 10. Jiiřina Bittnerová napsal:

  včera jsem byla očkovaná ve Šternberku, v 10 dopoledne, od půlnoci máme s manželem zimnici, zvýšenou teplotu a bolest hlavy.
  Jak dlouho mohou trvat tyto příznaky
  děkuji Jiřina Bittnerová RČ 515223058

 11. Zdeněk Veselý napsal:

  Registrace očkování seniorů proti COVID-19

 12. Zdeněk Veselý napsal:

  Registrace očkování seniorů proti CVID-19

 13. Miloslava napsal:

  Dle mého názoru by na stránkách registru očkování měly být pouze veškeré informace o očkování. Reklamy na zboží příliš nepomohou.

 14. Honzas napsal:

  Chci se dát očkovat ale nemůžu, je mi pouze 69 let, mám CHOPN, leukémii a čekám na operaci. Do systému MZCR se nemůžu zaregistrovat protože nesplňuji věk, na zdravotní stav se nebere ohled. Obvodní lékař neočkuje, ten který by mě mohl naočkovat nemá mojí zdr. dokumentaci takže bych přišel na řadu až jako poslední. Na MU mě pomohou s registrací ale do systému MZCR takže zase nic. Na vaší lince 1221 mě odkazují na nesmyslná řešení která k ničemu nevedou. Očkují se zde úředníci, kuchaři, dobrovolní hasiči, politici atd ale potřební musí absolvovat neuvěřitelné martíria která k ničemu nevedou.

 15. Marie Tupá napsal:

  Ráda bych zaregistrovala manžela,ale nedaří se ,Manžel má kardiostimulátor,je po rakovinovém onemocnění,ale není70+.Dostal i upozornění od IKEM aby se dal očkovat.Předem děkuji.

 16. Dobrý den.Můžete tě informovat jakou vakcinou se bude očkovat . FN Ostrava-Černá louka BudovaA. děkuji

 17. Ludmila Vlhká napsal:

  Dobrý den chtěla bych se nechat očkovat,ale chtěla bych si vybrat čím se očkovat. Upřednostňuji tu od AstraZeneca

 18. Daja napsal:

  Je mi 68, onkologický pacient, ale je to marné….musí se čekat, nikde v rezervačním systému není kolonka , zda je člověk nemocen.

 19. javed iqbal napsal:

  dobry den ja sem 64 let a mame cukruko nr data 01 01 1957 potrebo ockovani covid 19 mame cislo od dia daktor cislo je agmetamt tel cislo 773996786

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *