Očkování seniorů nad 70 let

centrální registr očkování proti COVID-19

Očkování seniorů nad 70 let

Nejprodávanější zboží:

    
České roušky 50 ks České FFP2 respirátory Antigenní RychloTEST  Angigenní test ze slin  
České roušky a FFP2 respirátory

Očkování seniorů nad 70 let proti COVIDU

Manuál pro milion osob. Jak proběhne očkování učitelů a seniorů nad 70 let

Více než milion lidí se může od 1. března zapojit do dalšího očkování proti koronaviru. Vakcín by se měli dočkat jak pedagogové, tak senioři starší sedmdesáti let. Do očkování se má zapojit i 3500 praktických lékařů.

Přípravy vrcholí, ladí se poslední detaily. MF DNES měla možnost seznámit se s chystanými plány. Klíčovým dnem před spuštěním dalších rezervací v Centrálním rezervačním systému bude pátek. Právě v ten den mají totiž proběhnout zátěžové testy celého systému. Tak, aby v den spuštění nespadl, případně, aby nedošlo k jiným chybám. Poté by pak už nic nemělo bránit tomu, aby se vše odstartovalo. A to dokonce s předstihem.

Praktičtí lékaři by měli aktivně kontaktovat seniory, kteří ještě v registračním systému nejsou.

Vzhledem k tomu, že v březnu by se měli vracet do školních lavic další studenti, preferují podle informací MF DNES kraje, ale i ministerstvo školství, aby se s očkováním pedagogů a nepedagogických pracovníků začalo co možná nejdříve.

„Pokud zátěžové testy dopadnou dobře, je v plánu, že začne registrace učitelů už v sobotu, aby vlastní očkování mohlo začít v pondělí,“ řekl člověk obeznámený s plánem dalšího očkování.

Podle odhadů by učitelská skupina, která i s nepedagogickými pracovníky čítá na tři sta tisíc lidí, mohla být naočkována do tří týdnů či měsíce.

Pro učitele a další zaměstnance ve školství má být prioritně určena vakcína AstraZenecy.

Pro první vlnu očkování by mělo být k dispozici asi 110 tisíc dávek. „Zhruba šedesát tisíc mají očkovací místa už nyní, dalších padesát tisíc by mělo přijít do konce týdne,“ doplnil zdroj z vlády.

Podle manuálu, do kterého měla MF DNES možnost nahlédnout, by prioritně měli být očkováni zaměstnanci ve školství starší pětapadesáti let a ti, jejichž zařízení nyní fungují. To znamená mateřských škol, speciálních škol, anebo také třeba vyučující prvních a druhých tříd základních škol.

Co se očkování seniorů 70+ týká, pak u nich by registrace měla začít 1. března.

Kdy přesně se budou moci penzisté začít do Centrálního rezervačního systému registrovat, není v tuto chvíli ještě zřejmé. Termín na očkování by jim měl být z očkovacích míst přidělen podle věku, který by u této skupiny měl být určující.

Do očkování seniorů nad sedmdesát let by se od 1. března měli zapojit i praktičtí lékaři. Konkrétně 3500 z nich.

„Praktičtí lékaři by měli primárně očkovat své pacienty,“ píše se v dokumentu k chystané vakcinaci. V praxi by to mělo znamenat, že v systému, do kterého budou praktičtí lékaři zapojeni, uvidí, kteří jejich pacienti byli již očkováni nebo čekají na termín. Těch by si už lékaři všímat neměli. Aktivně by naopak měli kontaktovat ty, kteří ještě v registračním systému nejsou. A těm by měli nabídnout termín očkování ve své ordinaci.

Pravidla pro praktiky Díky zapojení do registračního systému praktičtí lékaři uvidí, kteří jejich pacienti byli již očkováni nebo jsou registrováni.Ze svých dalších pacientů vyberou ty, kteří splňují dané fáze očkování (70+, 80+). Kontaktují je.Zapojení praktických lékařů bude regulováno z úrovně krajů. Ordinace budou zaváženy přímo distributorem.Zaváženy budou primárně ty ordinace, které budou mít nejvyšší počet registrovaných pacientů.Praktičtí lékaři nebudou očkovat lékaře. 

„To, zda nakonec k tomuto očkování dojde, bude ale záležet i na zájmu. Zaváženy asi nebudou ordinace, které budou mít jen třeba dvacet zájemců, ale primárně ty, které budou mít nejvyšší počet registrovaných pacientů. Pro příklad – na balení vakcíny třeba sto,“ upřesnil MF DNES člověk z vlády.

Předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka postup schvaluje. „Ve skupině lidí nad 80 let je padesát procent těch, kteří se ještě nikam nezaregistrovali. Neví si rady se systémem nebo záměrně čekají, až budou mít vakcíny praktičtí lékaři, a nechají se naočkovat u nich,“ řekl MF DNES s tím, že v tuto chvíli je tady ještě část pacientů, která současnému systému úplně uniká.

Šance na aktivnější postup

„Až budeme mít od 1. března do systému přístup, tak uvidíme, kdo z našich pacientů ještě není registrovaný a ani se o to u nás nijak nezajímal. Budeme je tak moct aktivně oslovit,“ uvedl Šonka. A doplnil, že odhadem by v rámci této skupiny mohlo jít o 30 lidí na ordinaci.

Podle pondělních dat bylo v celé populaci zhruba 400 tisícům lidí ve věku nad 80 let aplikováno necelých 205 tisíc dávek. Zhruba 63 600 z toho bylo dávek druhých.

Ne všichni se očkovat chtějí

Česko od začátku očkování dostalo přes 700 tisíc vakcín od Pfizeru, Moderny a AstraZenecy. Vyočkováno bylo bezmála 562 tisíc dávek, nevyočkovaných jich je v tuto chvíli 140 tisíc.

973 tisícTolik lidí ve věku 70–79 let žije v České republice 

Stejně jako u jiných profesí nestojí o očkování ani všichni učitelé. „Já ani nikdo z mých kolegů se nechceme očkovat,“ sdělila například učitelka základní školy Nikola Tomková z Brna. „Proč ne? Protože žiji v demokratické zemi a mám právo se rozhodnout, ať už jde o očkování, transplantaci, darování krve, nebo jakýkoli jiný výkon,“ reagovala na otázku, jaký má k odmítnutí důvod.

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý si v pondělí večer založil pro všechny zaměstnance své školy na téma očkování internetovou anketu. K včerejšímu odpoledni se v ní vyjádřila třetina pracovníků: 63 procent o vakcínu určitě stojí, 21 procent o ni zájem rozhodně nemá, zbytek zatím váhá.

„Když o tom s učiteli mluvím, zájem mají. Je dobře, že budeme přednostně očkováni, protože děti jsou často bezpříznakovými přenašeči a riziko nákazy je od nich tím pádem vyšší,“ řekla MF DNES ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová. Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ockovani-koronavirus-druha-vlna.A210223_204614_domaci_lsv

 

25 Odpovědi

 1. Dobrý den…. Mam babičku letos ji bude 90 a je to čiperka tak na 70…. Vůbec nevim jak ji zaregistrovat aby mohla být naočkovana. Děkuji Roubíčková

 2. Jaroslav napsal:

  Marnė se snažím zaregistrovat. 77 let spousta povídání číslo žádné.

 3. Michal Mišek napsal:

  Michal

 4. Marie Šourková napsal:

  Dobrý den,
  nemohu nalézt registr na očkování nad 70+ let. Dále jsem se dívala na registr pro lidi nad 80 let.
  Je tak kolonka jaká pojišťovna. S manželem máme VZP, která má kolonek 5 a ne 6. Čísel má být uvedeno10, my máme 20.
  Jak prosím postupovat.

 5. Ida Bergerová napsal:

  V Ústí n.Labem linka 800876011 nefunguje je to pořád obsazené, mám a chci se dát očkovat. Už jsem to psala 3x

 6. Pavel napsal:

  akorát spousta reklam,nabídek testů, roušek, ale přesné spojení s registrem žádné,prostě asi jen kšeft……

 7. JIří napsal:

  V červnu letošního roku mě bude 70 let, mohu požadat o registraci na očkování pro osoby nad 70 let.

 8. JIří napsal:

  Nohu se přihlásit do registru 70+ když mě bude teprve v červnu 70 ?

  • Zdenka Michálková napsal:

   V květnu mě bude 70 vysoký tlak plicní potíže mohu se prihl. do registru nebo počkat na prakt. lékaře

 9. Zdenka Michálková napsal:

  V květnu mě bude 70 vysoký tlak plicní potíže mohu se prihl. do registru nebo počkat na prakt. lékaře

 10. Jiří napsal:

  V červenci mě bude 70, mohu se přihlásit do registru 70+?

 11. Lubomír napsal:

  Dobrý večer,bude mi 60 let a pracuji jako ostraha objektu v Continental barum v Otrokovicích a zde se setkáme každý den se spoustou lidí z více států evropy a proto bych začlenil i toto povolání mezi ryzikové.I při důsledném dodržování vládního nařízení nelze zabránit kontaktu jak v předání dokumentace tak dodržení rozestupu a proto může dojít ke snadnému nakažení

 12. Hanuš Kühnl napsal:

  Dobrý den
  Hanuš Kühnl, bydliště 35801 Kraslice, Wolkerova ul. 856/27. Je mi 75 let. Chtěl jsem se zaregistrovat na očkování u praktické lékařky, ale následný den mi bylo sděleno, že jsem již zaregistrován na očkování v městě Jičín, proto mě nemůže očkovat. V Jičíně jsem nikdy nebydlel ani nemám žádné příbuzenstvo, známé apod. Na dotaz zda souhlasí R.Č., datum narození, bylo odpovězeno ANO.
  Dotazuji se: kde je chyba a jak postupovat dále???

 13. Dobrý den, v září mi letos bude 70. Mohu se přihlásit do registru očkování?
  A ještě jeden dotaz manželovi bude v květnu 70 let a je nechodící. Jak to máme řešit,aby ho přijeli naočkovat domů?

 14. Anna Dumová napsal:

  My také NE! Je to ubohé žádná komunikace se seniorem.Myslíte si ,že senior tento debilní systém musí pochopit a Vy aspoň ze slušnosti jste NEOCHOTNÍ jak na lince 1221,tak na dalších číslech to radši neberete.
  No taky co se starými lidmi ,Vy jste naočkovali domovy pro seniory ,ale že 85% starých lidí žijí sami ,no a co.

  • Helena Vomáčková napsal:

   Dobrý den,
   1. března jsem zaregistrovala manžela a dosud nepřišla druhá SMS na termín očkování. Prosím o odpověď, co máme dělat. Děkuji za odpověď.

 15. Blanka Pětruchnová napsal:

  Je mi 71 let. Jsem 9 dní zaregistrována, ale dosud jsem nedostala pin 2 a termín naočkování. Co mám dělat?

 16. Kdy budu očkovaná. Od 1.3. jsem registrovaná pin 960676 . Jsem ročník 1948, mám anginu pectoris,
  astma a všichni stejně staří přátelé jsou dávno očkovaní. Díky za odpověď Šrajerová

 17. Jura Klíma napsal:

  Jo holt máme c o jsme chtěli!!! Jsem stařec 70+. Registrovali jsme se s manželkou na začátku března, okamžitě jsme dostali nabídku volných termínů. Já 30.3. Manželka má už druhou dávku a já do dnešního dne ani ťuk. Systémem stanovený termín mně byl zrušen z technických důvodů. Bylo mně doporučeno přeregistrování a od té doby nic.

  Jo pořádek je to co je pro současnou dobu příznačné. Máme se dobře, dobře nám tak

 18. pavel napsal:

  Registroval jsem manželku v kategorii 70+.V této kategorii nebylo umožněno uvést zdravotní omezení. Při otevření dalších však toto omezení bylo umožněno. A tak se ptám jaký je rozdíl např. mezi astmatikem a kardiakem „zdravým 70+“ a kardiakem a astmatikem s potvrzením z kategorie věkově nižší. Věřím, že jste schopni mi tento rozdíl vysvětlit. Já kromě věku a diskriminace skupiny 70+ žádný rozdíl nevidím. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *